دانشگاه سیچوان یکی از با ثبات ترین دانشگاه های شهر چنگدو است که مرکز فرهنگی و تاریخی در استان سیچوان کشور چین نیز میباشد. این مجموعه بزرگ دارای ۴۷۰ هکتار زمین با چشم اندازی زیبا بهمراه موزه و کتابخانه ای مجلل میباشد. همچنین این دانشگاه تلفیقی از دو دانشگاه چنگدو و دانشگاه پزشکی غرب چین است.

این دانشگاه دارای ۱۰ پروفسور چینی و آلمانی است که به صورت مجزا در رشته های پزشکی و غیر پزشکی نیز فعالیت مینمایند. این دانشگاه همچنین دارای ۳۳ کالج گوناگون بوده که در رشته های مختلف از جمله : علوم انسانی ، علوم پایه ، مهندسی ، مدیریت ، پزشکی ، حقوق ، کشاورزی و هنر را در خود گنجانده این مرکز مجاز است تا در ۴۴ رشته مختلف مدرک دکترا به دانشجویان اعطا نماید.لازم به ذکر است بعضی از رشته ها به زبان چینی میباشد.

در آخرین رتبه بندی که در کشور چین برگزار شد دانشگاه سیچوان در جایگاه ممتاز و در رنکینگ جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور چین نیز شناخته شد. در حال حاضر، دانشگاه سیچوان یک مرکز تحقیقاتی برتر در غرب چین است. دارای ۳۰ دانشکده، یک دانشکده تحصیلات تکمیلی، یک مدرسه آموزش و پرورش خارج از کشور و دو کالج مستقل، جین چنگ و جین جیانگ میباشد . این کالج شامل ۱۱ رشته از جمله: علوم انسانی، علوم، پزشکی، اقتصاد، مدیریت، حقوق، تاریخ، فلسفه، کشاورزی، و آموزش و پرورش. در دانشگاه سیچوان ۴۶ رشته های کلیدی در سطح ملی، ۶۶ رشته های کلیدی در سطح استان وجود دارد، ۲۷ رشته دکتری و همچنین ۲۲۹  دکترای حرفه ای ، ۳۴۶ رشته کارشناسی ارشد مدرک، ۸۱۳ رشته در مقطع کارشناسی،  ۶  پایگاه ملی آموزشی نوآورانه برای تحقیقات علمی و مطالعه برنامه درسی، و یک پایگاه ملی برای آموزش و پرورش دانشجویان دانشگاه ها میباشد.

دانشگاه سیچوان یکی از دانشگاه های برتر در چین است که تحت وزارت آموزش و پرورش است. دانشگاه سیچوان دارای توان بالقوه در تحقیقات علمی است. این دانشگاه از امکانات بسیار مطلوبی برخوردار است. کتابخانه دانشگاه با حدود ۶.۹۹ میلیون جلد کتاب به عنوان مجموعه مرکز انتشارات انگلیسی تحت سازمان ملی آموزش، علمی و SCU پروژه های علمی و فن آوری دانشگاه و مرکز مشاوره دست آوردها و مرکز بازرسانی فرهنگی، مرکز اطلاعات ادبیات لیبرال هنر و مرکز ادبیات پزشکی در جنوب غربی چین است. موزه دانشگاه سیچوان مجموعه جامعه ای از آثار فرهنگی بیش از ۴۰۰۰۰ قطعه و نمونه های حیوانی و گیاهی بیش از ۶۰۰۰۰۰ قطعه است که رتبه اول را در چین دارد.

دانشگاه سیچوان دارای یک تاریخ با شکوه، سنت های  پر زرق و برق و یک قدرت ثابت درآموزش است. دانشگاه سیچوان یکی از اولین مؤسسات  آموزش عالی در دانشگاه های چین است. در طول تاریخ قرون وسطایی، دانشگاه سیچوان، گهواره ای برای تغییرات انقلابی متعددی در زمینه علوم پزشکی بوده است. در همان سال، آن را دوباره تحت رهبری وزارت بهداشت، و به عنوان دانشگاه علوم پزشکی غرب چین در پزشکی پایه و پزشکی بالینی است.دانشگاه سیچوان دارای تجربه و امکانات فراوانی برای آموزش دانشجویان از کشورهای به زبان خارجی است.

دانشگاه سیچوان به عنوان یک دانشگاه بزرگ برای پرورش افراد با استعداد و انجام تحقیقات علمی و فرهنگی با هدف پیگیری, خلاقیت خود را به پیشرفت دانشجویان اختصاص داده است. برای تولید دندانپزشکان بسیار متخصص که دارای دانشیار سیستماتیک دندانپزشکی، مهارت های بالینی و تکنیک های نوآورانه هستند.

رتبه بندی دانشگاه سیچوان

رتبه منطقه: ۷۲

رتبه کشوری: ۳۰

رتبه بندی رشته ها

زیست و بیوشیمی: ۲۰۹

شیمی: ۱۲۱

پزشکی بالینی: ۲۷۲

علوم کامپیوتر: ۱۴۲

مهندسی: ۳۲۱

علم مواد: ۱۰۱

زیست مولکولی و ژنتیک: ۲۲۹

علوم اعصاب و رفتار: ۳۱۸

داروسازی و سم شناسی: ۷۰

فیزیک: ۵۴۶

دانشکده های دانشگاه سیچوان چین شامل زیر می باشد :

  •  دانشکده فلسفه دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده اقتصاد دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده حقوق دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده هنر دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده تاریخ دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده علوم دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده مهندسی دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده کشاورزی دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده پزشکی دانشگاه سیچوان چین
  •  دانشکده مدیریت دانشگاه سیچوان چین

رشته های دانشگاه سیچوان

(زبان ها, ادبیات و زبان شناسی)Languages, Literature & Linguistics

(تاریخع فلسفه و دین شناسی)History, Philosophy & Theology

(هنر و طراحی)Art, Performing Arts & Design

(معماری)Architecture

(حقوق)Law

(پزشکی و دندان پزشکی)Medicine & Dentistry

(ریاضیات و آمار)Mathematics & Statistics

(شیمی)Chemistry

(فیزیک و نجوم)Physics & Astronomy

(کشاورزی)Agriculture & Forestry

(اقتصاد)Economics & Econometrics

(تجارت و مدیریت)Business & Management

(مهندسی شهری)Civil Engineering

(مهندسی)General Engineering