Xi’an Jiaotong University

دانشگاه شیان جیائوتونگ

دانشگاه شیان جیائوتونگ  Xi’an) Jiaotong) دانشگاهی کلیدی است که مستقیماً زیر نظارت وزارت آموزش و پرورش چین مدیریت می‌شود. دانشگاه شیان جیائوتونگ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چین است که دولت مرکزی در برنامه های هفتم و هشتم پنج ساله، همچون “پروژۀ ۲۱۱” و “پروژۀ ۹۸۵″، از آن پشتیبانی می‌کرد تا تبدیل به دانشگاهی تراز اول شد که دانشجویان بین‌المللی علاقمند به تحصیل در چین را مجذوب خود کرده است.

در حال حاضر دانشگاه شیان جیائوتونگ به عنوان دانشگاهی جامع و تحقیقاتی ۱۰ حوزۀ تحصیلی اصلی دارد از جمله: علوم پایه، مهندسی، پزشکی، اقتصاد، مدیریت، علوم انسانی، حقوق، فلسفه، آموزش و هنر. این دانشگاه ۲۷ دانشکده، ۹ کالج دانشگاهی برای دانشجویان کارشناسی و ۱۹ بیمارستان آموزشی هم دارد.

این دانشگاه با داشتن تعداد زیادی پروژه های بنیادی تحقیقاتی و اعتبارهای اعطایی، در ردۀ دانشگاه های ممتاز چین قرار گرفته است. دانشگاه شیان جیائوتونگ موفق به کسب ۶۱ جایزه در سطح ملی در زمینه تحقیقات در زمینه های علم و فناوری، به عنوان نویسنده شده است؛ در این میان ۷ دستاورد این دانشگاه برنده جایزه علم و فناوری ملی ۲۰۱۷ شد که جایگاه این دانشگاه به ردۀ دوم دانشکده‌ها و دانشگاه‌های چین از لحاظ تعداد جوایز ارتقا یافت.

دانشگاه شیان جیائوتونگ با اتکا به رشته‌های کلیدی و مدل‌های آموزشی منحصر به فرد خود و تاکید بر تلفیق تولید، آموزش و تحقیق، به چنین نتایج مطلوبی دست پیدا کرده است.

این دانشگاه با همکاری دولت و شرکت های کوچک و بزرگ، پارک تحقیقاتی هم احداث کرد که هدف آن، حل مشکلات کلیدی فناوری صنایع و بهبود نقش علم و فناوری در پیشرفت جامعه و اقتصاد محلی است.

در سال ۲۰۰۰، محققان دانشگاه شیان جیائوتونگ ۲۳ پروژۀ عظیم را با حمایت بنیاد ملی علوم اجتماعی بر عهده گرفتند و موفق به کسب ۲۱ جایزه دستاوردهای برتر تحقیقاتی از وزارت آموزش و پرورش شدند.

دانشکده های دانشگاه شیان جیائوتونگ

۱. The School of Aerospace

دانشکده علوم فضایی

۲. School of Management

دانشکده مدیریت

۳. School of Chemical Engineering and Technology

دانشکده فناوری و مهندسی شیمی

۴. School of Law

دانشکده حقوق

۵. School of Foreign Studies

دانشکده مطالعات خارجه

۶. School of Mathematics and Statistics

دانشکده ریاضیات و آمار

۷. School of Software Engineering

دانشکده مهندسی نرم افزار

 ۸. School of Medicine

دانشکده پزشکی ، دندانپزشکی و ….