دانشگاه نانجینگ (Nanjing)چین یک دانشگاه معتبر دولتی (ملی) و یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش عالی چین است که در اوایل سال ۱۹۲۰ به یک دانشگاه مدرن تبدیل شد و یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی علاقمند به تحصیل در چین است. این دانشگاه در سال های ابتدایی جمهوری خلق چین، به اولین دانشگاه مدرنی تبدیل شد که ترکیبی از آموزش و پژوهش بود. دانشگاه نانجینگ چین در عرصه ی آموزش عالی در چین پیشگام است و پایه های تاسیس سیستم آموزشی مدرن را در چین بنا نهاده است. پیش از تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، اسم دانشگاه از دانشگاه ملی مرکزی به دانشگاه نانجینگ تغییر یافت.دانشگاه نانجینگ یکی از اعضای انجمن C9 نخبگان است که همواره در میان چند دانشگاه جامع تحقیقاتی چین قرار دارد. همچنین یکی از دانشگاه های منتخب است که در اولین رده بندی دانشگاه های جامع چین، در رده ی اول قرار گرفت. این دانشگاه همواره در رتبه بندی دانشگاه های جهانی از جمله رده بندی علمی دانشگاه جیاتونگ شانگهای ,آموزش عالی تایمز (QS) در میان برترینهای جهان قرار دارد.

دانشگاه نانجینگ چین در جایگاه دوم دانشگاه های چین، رده سوم آسیا و جایگاه دوازدهم رده بندی جهانی نیچر ایندکس ۲۰۱۷ (Nature Index) قرار دارد.

این مجموعه آموزشی همچنین دارای کمپ هایی با مناظر زیبا وامکانات ورزشی، تفریحی به صورت اختصاصی مربوط به دانشجویان میباشد که زندگی و تحصیل در چین را برای شما ایده آل و راحت خواهد نمود.

دانشجویانی که  تحصیل در این دانشگاه را تجربه میکنند با روش فراگیر و نوین این مجموعه آموزش دیده که به آنها اجازه میدهد تا به صورت آزادانه  و خودمختار در پیشرفت و توسعه توانایی های فردی از خلاقیت خود استفاده نمایند. مرکزی برای ساختن و شکوفا سازی استعدادها و ترویج انواع روشهای نوین آموزشی و پژوهشی و دارای بهترین بازده فارغ التحصیلی در کشور چین میباشد.

دانشگاه نانجینگ در حال حاضر دارای ۱۶۲ برنامه فارغ التحصیلی در رشته آکادمیک و ۲۳ برنامه حرفه ای می باشد که برنامه های کارشناسی ارشد نظیر: کارشناسی ارشد مدیریت، کارشناسی ارشد مهندسی، آموزش زبان چینی، کارشناسی ارشد معماری، برنامه های پزشکی، کارشناسی ارشد حسابداری حرفه ای، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی، کارشناسی ارشد ترجمه و تعلیم، کارشناسی ارشد هنرهای زیبا، کارشناسی ارشد امور مالی، کارشناسی ارشد بین المللی، میراث فرهنگی و موزه شناسی، روزنامه نگاری و ارتباطات، مطالعات کتابداری و اطلاع رسانی، استادیار انتشارات، پزشکی و دندانپزشکی، آمار کاربردی، برنامه ریزی شهری؛ حسابرسی؛ پرستاری و… را ارائه می کند.

دانشگاه نانجینگ دارای سه مرکز اصلی است: پردیس گولو، Xianlin و Pukou

فاصله بین پردیس گولو و Xianlin حدود ۱۸ کیلومتر است. پردیس گولو در منطقه گولو، در مرکز شهر نانجینگ واقع شده است. پردیس اصلی خود، به دو بخش توسط جاده Hankou تقسیم شده است

باغ شمالی، بی یوان محلی است که در آن آموزش و پژوهش انجام می شود؛ و باغ جنوبی، نان یوان برای هم دانشجو و هم پرسنل دانشگاه به عنوان مکانی است که در آن زندگی می کنند.

پردیس Pukou در حومه شهر Pukou واقع شده است. توسط بخش شمالی منطقه توسعه فناوری پیشرفته نانجینگ، در سال ۱۹۹۳ تبدیل به قسمتی از دانشگاه های نانجینگ شد، که پردیس پوکو میزبان دانشجویان جدیدالورود مقطع کارشناسی، دانشجویان ترم دوم و پایین تر بود. در سال ۲۰۰۹، پردیس پوکو تبدیل به میزبان دانشجویان مقطع کارشناسی دانشکده jinling دانشگاه نانجینگ شد، که توسط دانشگاه نانجینگ در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده بود. موسسه تحقیقات زیست پزشکی دانشگاه نانجینگ نیز در Pukou واقع شده است.

پردیس Xianlin در شمال شرقی نانجینگ در شهر دانشگاه Xianlin، جنوب رودخانه یانگ تسه و کوه قیسیا، شرق کوه بنفش و غرب کوه Baohua واقع شده است. این پردیس مقر دانشجویان مقطع کارشناسی و بعضی از دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد. همچنین در سپتامبر ۲۰۰۹ افتتاح شده است. خط ۲ متروی نانجینگ پردیس Xianlin دانشگاه نانجینگ، که پردیس Xianlin و Gulou را از طریق مترو به یکدیگر متصل می کرد، متوقف شده است.

در پردیس گولو، موزه های متعددی از جمله موزه دانشگاه نانجینگ، موزه هنر و باستان شناسی، موزه علوم زمین، وجود دارد. گفته می شود که سان یات سن، اولین رییس دانشگاه (رئیس دانشگاه موقت) جمهوری چین، در آنجا زندگی می کرده است. پردیس گولو در حال حاضر عمدتا به پردیس لیسانس حرفه ای تبدیل شده است.

دانشکده‌های دانشگاه نانجینگ Nanjing University

1. دانشکده ریاضیات

۲. دانشکده فیزیک

۳. دانشکده فیزیک و فیزیک مدرن

۴. دانشکده علم فوتوالکتریک و مهندسی

۵. دانشکده نجوم و علوم فضایی

۶. دانشکده ستاره شناسی علوم فضایی

۷. دانشکده علوم شیمی و مهندسی شیمی

۸. دانشکده پلیمر

۹. دانشکده علوم زمین

۱۰. دانشکده هواشناسی و فیزیک اتمسفر

۱۱. دانشکده علوم و مهندسی زمین

۱۲. دانشکده علوم زمین

۱۳. دانشکده علوم آب

۱۴. دانشکده مهندسی زمین شناسی

۱۵. دانشکده فناوری اطلاعات

۱۶. دانشکده جغرافیا

۱۷. دانشکده علوم اقیانوس شناسی

۱۸. دانشکده زمین، منابع و گردشگری

۱۹. دانشکده اطلاعات علوم زمینی

۲۰. دانشکده علوم ساحلی و اقیانوس

۲۱. دانشکده علوم زیستی

۲۲. دانشکده زیست شناسی و بیوشیمی

۲۳. دانشکده پزشکی

۲۴. دانشکده پزشکی بالینی

۲۵. دانشکده دندانپزشکی

۲۶. دانشکده علوم پایه پزشکی و آزمایشگاه پزشکی

۲۷. دانشکده بهداشت عمومی

۲۸. دانشکده محیط زیست

۲۹. دانشکده معماری و برنامه ریزی

۳۰. دانشکده طراحی و برنامه ریزی شهری

۳۱. دانشکده علوم و مهندسی الکترونیک

۳۲. دانشکده مهندسی الکترونیک

۳۳. دانشکده مهندسی ارتباطات

۳۴. دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری

۳۵. دانشکده مهندسی و علوم کاربردی

۳۶. دانشکده انرژی