دانشگاه ژنگژو چین (Zhengzhou University) از جمله دانشگاه های دولتی چین است که در سال ۱۹۵۶ میلادی و در شهر ژنگژو در استان هنان تاسیس گردید. این دانشگاه با تلفیق و ادغام سه دانشگاه به نام های دانشگاه تکنولوژی ژنگژو، دانشگاه پزشکی هنان و دانشگاه ژنگژو شروع به فعالیت نمود. از آنجا که وسعت این دانشگاه بیش از ۴۳۳ هکتار است و تقریبا ۷۰.۰۰۰ دانشجو را مورد پذیرش قرار داده است، لذا پرجمعیت ترین دانشگاه کشور چین به شمار می رود.

رتبه بندی دانشگاه ژنگژو چین بسیار درخشان است. به طوری که در زمینه شیمی و علوم پزشکی کلینیکی توانسته است رتبه بالای ۳% را در سطح جهانی کسب نماید. ESI نیز موفق به جای گیری در جایگاه برتر جهان و کسب رتبه بالای ۱% گردیده است. موسسه آکادمی ESI این دانشگاه در سطح جهانی رتبه ۹۱۸ را به خود اختصاص داده است و در میان دانشگاه های کشور چین نیز توانست رتبه ۴۵ را به دست آورد.

هیات علمی دانشگاه ژنگژو چین دارای بیش از ۵۷۰۰ عضو است. از میان این تعداد، ۱۰ نفر در دانشگاه علوم و دانشکده مهندسی چین عضویت دارند و ۳ نفر در انجمن های خارج از کشور عضو می باشند. از میان آنها، ۷ نفر عنوان برنده جایزه صندوق ملی دانشمندان جوان برجسته را دارند. همچنین، ۷ نفر جهت برنامه دانشمندان رودخانه یانگ تسه، ۶ نفر جهت انجام برنامه ملی «هزار نخبه» و ۲۳ نفر جهت پروژه ملی «صدها، هزاران و ده ها هزار نخبه» برگزیده شده اند.

دانشگاه ژنگژو چین سال های زیادی را در جهت پیشرفت و رشد علمی پشت سر نهاده است و اکنون به دانشگاهی نوین تبدیل شده که رشته های متنوعی را برای دانشجویان ارائه می دهد. از جمله رشته های تحصیلی مورد تدریس در این دانشگاه، رشته های علوم، پزشکی، ادبیات، اقتصاد، کشاورزی، هنر، علوم مدیریت، حقوق، فلسفه، پزشکی و مهندسی است که البته متقاضیان بسیاری نیز دارند. از جمله دوره های تخصصی که از سوی این دانشگاه تدریس می گردد، رشته های فیزیک چگال، شیمی ارگانیک، مهندسی فناوری مواد، فناوری شیمی و آسیب شناسی و تاریخ چین باستان می باشد. نظارت بر ثبت نام و آموزش دانشجویان این دانشگاه بر عهده دانشکده آموزش بین الملل است. بالغ بر ۱۷۰۰ دانشجو از ۷۰ کشور مختلف در این دانشگاه مورد پذیرش قرار گرفته اند.

آمار دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه ژنگژو چین

حجم گسترده ای از دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که آمار آنها مورد بررسی قرار گرفته است. به طور میانگین تعداد ۵۵.۰۰۰ دانشجو در مقطع لیسانس و به صورت تمام وقت، تعداد ۱۵.۰۰۰ دانشجو در مقطع فوق لیسانس و به صورت تمام وقت و تعداد ۱۸۰۰ دانشجوی خارجی که از ۱۱۶ کشور مختلف مورد پذیرش تحصیلی در این دانشگاه قرار گرفته اند. دانشگاه ژنگژو چین در پروژه ها و برنامه های مختلفی شرکت دارد که از جمله آنها می توان به پروژه ۲۱۱ دانشگاه های احداثی، پروژه ساخت و ساز مشارکتی دانشگاه و همچنین پروژه «یک استان، یک دانشگاه» اشاره نمود. این پروژه ها از سوی وزارت آموزش و پرورش و استان هنان حمایت می گردد.

رشته های تحصیلی دانشگاه ژنگژو

تقریبا ۱۲ رشته علمی پایه در دانشگاه ژنگژو چین وجود دارد که در زمینه های حقوق، هنر، علوم مدیریت، علم اقتصاد و فلسفه ارائه می گردد. نحوه و سیستم آموزشی این دانشگاه به گونه ای است که توازن در توسعه وجود دارد. به طوری که دارای ۳ رشته تراز اول ساختاری شامل رشته های شیمی، مهندسی و علم مواد، علوم پزشکی کلینیکی و ۶ رشته کلیدی فناوری شیمی، آسیب شناسی، پاتو فیزیولوژی، شیمی ارگانیک، فیزیک چگال، تاریخ چین باستان و مهندسی فناوری مواد می باشد. رشته ها و دوره های مختلف چنین است: تعداد ۲۱ دوره پزشکی از رشته های تراز اول، ۳ دوره پزشکی از رشته های مستقل تراز دوم، ۵۰ برنامه کارشناسی ارشد از رشته های سطح اول، ۱ واحد اعطای مدرک دکترای حرفه ای، ۲۲ واحد اعطای مدرک کارشناسی ارشد حرفه ای، ۲۴ مرکز تبادل دکترای حرفه ای

لیست دانشکده های دانشگاه ژنگژو

۱.  school of agricultural science

2.  academy of medical science

3.  architecture

4.  business

6.  clinical medicine

7.  civil engineering

8.  calligraphy

9.  chemical engineering and energy

10.  chemistry and molecular engineering

11.  department of education

12.  electrical engineering

13.  foreign languages

14.  fine arts

15.  history

16.  international education

17.  information management

18.  information engineering

19.  journalism and communication

20.  law

21.  liberal arts

22.  life science

24.  music

25.  academy of medical science

26.  mathematics and statistics

27.  materials science and engineering

28.  mechanics and engineering science

29.  mechanical engineering

30.  management engineering

31.  nursing

32.  public administration

33.  physical education

34.  college of public health

35.  pharmaceutical sciences

36.  physical engineering

37.  stomatology

38.  tourism management

39.  water conservancy and environment